Muzeum
Domů Muzeum Otokar Březina O. B. na internetu Aktuálně Kontakty

Muzeum Otokara Březiny

Muzeum spravuje Společnost Otokara Březiny od jeho prvního otevření v roce 1932 dodnes. V době svého vzniku to bylo první literární muzeum na Moravě. Po rozsáhlé rekonstrukci došlo při příležitosti 125. výročí narození Otokara Březiny k slavnostnímu znovuotevření v září roku 1993.

Muzeum je secesní dům s pamětní deskou od Františka Bílka v dnešní Březinově ulici (směrem na Třebíč).

Hlavní expozicí muzea je zachovalý byt Otokara Březiny s původním nábytkem a osobními věcmi. Jsou zde rukopisy, diplomy a vyznamenání i jiné unikátní dobové materiály. Byt je zároveň malou galerií obrazů a drobných plastik Františka Bílka, které sám autor Březinovi věnoval.

V přízemí je studijní knihovna zaměřená na život a dílo Otokara Březiny a jeho přátel (Jakuba Demla, Františka Bílka, Jana Zahradníčka, Josefa Váchala, Bedřicha Fučíka, Anny Pammrové a dalších). Obsahuje také díla básníků a spisovatelů z řad členů SOB i diplomové práce studentů. Knihovna je neustále doplňována novými tituly.

Zvláště pro studenty jsou připraveny videokazety s poetickým pásmem o Otokaru Březinovi a s částí záznamu z jeho pohřbu. Je zde i sestřih z návštěvy Václava Havla a spousta audiokazet s ukázkami z díla básníka i jeho přátel. Návštěvníci muzea jsou hlavně studenti středních a vysokých škol, odborná i laická veřejnost. Muzeum za dob jeho trvání navštívila řada předních osobností z řad umělců a politiků. Např. v roce 1947 to byl prezident Edvard Beneš , Václav Havel dokonce dvakrát (1992, 1999), ministr kultury Pavel Dostál. Muzeum navštěvuje také hodně zájemců z ciziny.

Básník je pohřben na hřbitově nedaleko muzea (200 m). Nad jeho hrobem je sousoší „Tvůrce a jeho sestra bolest“ od Františka Bílka.

   

Muzeum - otevřeno

duben - říjen

úterý – neděle

9 – 11 a 14 – 16 hodin

listopad - prosinec

pondělí – pátek

8 – 12 hodin

 Vstupné: 25 Kč,

zlevněné  (studenti, důchodci, skupiny)  15 Kč